Перейти к содержимому

Башфорум находится по адресу; www.forum.bash-portal.ru
Фото

Компьютер төшөнсәләре - башҡортса

• Please log in to reply

148 ответов в этой теме

#41 elvira

elvira

Аҡһаҡал

• Форум ағзаһы
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 712 сообщений
  • Ырыуым:Мең
  • Ораным:Алаҫ!
  • Ҡошом:Ыласын
  • Ағасым:Ҡарама

Отправлено 09 Октябрь 2011 - 07:25

Миненгсэ тап улар барлык торки терминдарзы урыс теленэ аузаргандар за инде. Лобачевскийга килгэндэ, ул бары тик торки галим Аль Бирунизынг хезмэтен урыссага кусереп диссертация яклаган эзэм генэ.

Йэн Берде агай, я о том, что термины должны быть введены специалистами, причем уважаемыми специалистами высокого уровня. А то как они возникли, кто ввел, кто у кого что переписал, сейчас уже не столь важно :rolleyes:

#42 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4 404 сообщений
  • Ырыуым:Ҡатай
  • Ораным:Тайлаҡ!
  • Ҡошом:Ҡауҙы
  • Ағасым:Артыш

Отправлено 09 Октябрь 2011 - 08:24

Не надо, сейчас во многих деревенских школах есть компьютер, интернет. Преподавание, обучение компьютеру идет. И учителя точно объясняют так - мышкаһына баҫығыҙ, личный кабинетҡа инегеҙ, курсорығыҙҙы строкаға напрявлять итегеҙ, файлдан мои материалыны табығыҙ. Всплывающий окнаһына баҫмағыҙ, компүтерегҙҙе взломать итерҙәр.
Шулай уҡытылырға тейешме ни уҡыусы? Бына был - торғаны мәғәнәһеҙлек, ә мышканы төрткө тип тәржемә итеү түгел. Бына был - дурной эксперимент!
Ә мин башҡортса уҡыуыма һис үкенмәйем - шул арҡала байтаҡ төрки телдәрҙәге әҙәбиәтте тәржемәсеһеҙ уҡый алам. Сығарылыш синыфта уҡырға китергә йыйыныусыларға урыҫ телендәге терминдарҙы өйрәтеү етә.Миңә быны өйрәтеүсе булманы, беҙгә башҡорт телен белеүсе буласаҡ тип әйткәйнеләр. Һәм улар була торғайны. Хәҙер ҙә шулай булырға тейеш ул, булмай икән, был туған телдә уҡыуға конституцион хоҡуҡты боҙоу.
Мин һеҙҙән темала ҡамасауламаҫҡа һорағайным. Яңынан үтенесемде ҡабатлайым. Ә башҡортса уҡытыу кәрәк-кәрәкмәгәненә башҡа тема асығыҙ, зинһар.

#43 elvira

elvira

Аҡһаҡал

• Форум ағзаһы
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 712 сообщений

Отправлено 09 Октябрь 2011 - 09:02

Мин һеҙҙән темала ҡамасауламаҫҡа һорағайным. Яңынан үтенесемде ҡабатлайым. Ә башҡортса уҡытыу кәрәк-кәрәкмәгәненә башҡа тема асығыҙ, зинһар.

Темала камасауламаска вэгэзэ итэм, тик hеззен дэ кабат мэктэп балалары, укыусылар кулланhын осон эшлэйем тип эйтмэуегеззе hорайым. Дэреслектэрзе, укыу эсбэптарын белгестэр, гумерен шул эшкэ багышлаган кешелэр тозоргэ, нисек укытыу дорос булыуын да улар хэл итергэ тейеш, э кайзалыр йэмэгэт эше менэн шоголлэнгэн кешелэр тугел.

#44 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • 4 404 сообщений

Отправлено 09 Октябрь 2011 - 09:44

Темала камасауламаска вэгэзэ итэм, тик hеззен дэ кабат мэктэп балалары, укыусылар кулланhын осон эшлэйем тип эйтмэуегеззе hорайым. Дэреслектэрзе, укыу эсбэптарын белгестэр, гумерен шул эшкэ багышлаган кешелэр тозоргэ, нисек укытыу дорос булыуын да улар хэл итергэ тейеш, э кайзалыр йэмэгэт эше менэн шоголлэнгэн кешелэр тугел.

Һеҙҙән һорап ҡына йәшәрмен артабан, йәме :lol: Ҡайҙалыр йәмәғәт эше менән шөғөлләнеүсе апайҙың пенсияға тиклем мәктәптә эшләү тәжрибәһе лә, 30 йыллыҡ тәржемә тәжрибәһе лә бар. Сөнки бер ваҡытта ла был эштән туҡтағаным булманы. Нисек уҡытыу - уҡытыусынан тора, әммә нимә буйынса уҡытыу бик мөһим. Компьютерҙар буйынса башҡортса әсбаптар юҡ. Бынан шунан килеп сыға ла инде дәрестә "файлыңды загружать ит тә окноңды свернуть ит" тигән күрһәтмәләр.Был ысынлап шулай, мәктәптәрҙә күп булған бар.
Ә бында сығарыуымдың сәбәбе - тап бына компьютер белгестәрен табыу маҡсаты булды. Һүҙлекте бер кеше эшләй алмай, шуның өсөн белгестәрҙән төркөм йыйыла. Мин инде 3 белгес таптым. Кем был мәсәләгә етди ҡарай, ошонда инеүегеҙҙе һорайым,сөнки был сайтта тыныслап эшләргә бирмәйҙәр
http://vkontakte.ru/bashcomp#/bashcomp

#45 GoldenLion

GoldenLion

Башҡорт ханы

• Модератор
  • 2 068 сообщений
  • Ырыуым:Үҫәргән
  • Ораным:Туҡһаба!
  • Ҡошом:Торна
  • Ағасым:Миләш

Отправлено 09 Октябрь 2011 - 11:13

... Задаёшь вопрос, потом тебе долго рассказывают, какой ты ..... (һүгенеү һүҙе)

Я всего лишь поделился своим печальным опытом перевода компьютерных и интернет терминов...
И подсказал Вам, на мой взгляд, наиболее актуальную задачу: помощь Рустаму закончить его работу по составлению электронного оффлайн Русско-башкирского словаря... То, что Вы сами задумали (словарь компьютерных и интернет терминов), всего лишь частица той глобальной задачи, над решением которой уже не первый год трудиться Рустам... Ваше сотрудничество с Рустамом было бы взаимовыгодным, а главное, очень полезным для народа... Вот об этом я хотел Вам всего лишь сказать...

#46 Тискэре

Тискэре

Башҡорт ханы

• Форум ағзаһы
  • 1 839 сообщений
  • Ырыуым:Белмәйем

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 09:59

Материнская плата - как можно и нужно перевести?

Телебеҙҙә Инә ҡорт, ил инәһе тигән яҡшы һүҙҙәр бар. Хатта тиргәшкәндә лә инәһенән һалдырабыҙ бит инде. Шуға күрә мин тәҡдим итәм "Инә платаһы" һүҙ бәйләнешен. B)

#47 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • 4 404 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 12:35

Ай рәхмәт, туғаным, Аллаһ риза булһын яҡшы һүҙҙәреңә! Бик дөрөҫ фекер - туранан-тура инглизсәнән тәржемә итергә кәрәк.

Телебеҙҙә Инә ҡорт, ил инәһе тигән яҡшы һүҙҙәр бар. Хатта тиргәшкәндә лә инәһенән һалдырабыҙ бит инде. Шуға күрә мин тәҡдим итәм "Инә платаһы" һүҙ бәйләнешен. B)

Мин шундай тәржемә тәҡдим иткәйнем, (үрҙә әйткән икенсе сайтта инде байтаҡ тәржемәләр эшләнде, 200 самаһы термин тәржемә ителде), бер туған, төп плата, тип алайыҡ тине. Уйлашайыҡ. Мин риза

#48 idelvm

idelvm

Йөҙбаш

• Форум ағзаһы
  • PipPipPipPip
  • 169 сообщений
  • Ырыуым:Түңгәүер
  • Ораным:Ҡуңғырат!
  • Ҡошом:Һайыҫҡан
  • Ағасым:Ерек

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 12:51

:) Motherboard йәки mainboard, русса системная плата йә материнская плата (инглиздәргә эйәреп) тип атайҙар, ул электрон схема йыйылған плата йәғни таҡта. Төп плата йәки төп таҡта тип атарға булалыр. Тәржемә иткәнда урыҫ теленә түгел, ә оригинал инглиз терминдарына ҡарап эшләргә кәрәктер.
IT- терминдарҙы башҡортсаға ауҙарыу өлөшләтә башҡарылған эш. НИИЯЛ тарафынан. Хамелеон, Lexicon, Finereader, Disco Commander программаларын башҡортсалаштырғанда. Уларҙың helpтары бик матур итеп башҡортса яҙылған. Башҡортса яҙылған ҡулланма китаптары ла бар ине. Заманында бик ярһып—ярһып яманлайҙар ине НИИЯЛ—дың был эшен ошо форумда. Файҙалы яғы ла булған икән. Шулай уҡ Windows—Linux—тарҙың ҡайһы бер төрк телдәрендә сығарылыуын оноторға ярамай. Унан да күп нәмә алырға була.

Ә сысҡан һүҙе ысынлап та нисектер йәмһеҙ яңғырай. Төрткө(с) яҡшыраҡ булыр.

#49 GoldenLion

GoldenLion

Башҡорт ханы

• Модератор
  • 2 068 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 01:46

... Заманында бик ярһып—ярһып яманлайҙар ине НИИЯЛ—дың был эшен ошо форумда. Файҙалы яғы ла булған икән...

Ругали и будем ругать НИИЯЛ, так как: бер тинлек файҙа, биш тинлек зыян булды уларҙың эше....
Но для справедливости нужно отметить, что в ихнем Lexicon, как я помню, вроде бы была функция проверки грамматики башкирских слов или даже текстов!!!

#50 GoldenLion

GoldenLion

Башҡорт ханы

• Модератор
  • 2 068 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 01:49

... IT- терминдарҙы башҡортсаға ауҙарыу өлөшләтә башҡарылған эш. НИИЯЛ тарафынан... Хамелеон, Lexicon,

Вот именно, то есть большинство терминов можно и нужно позаимствовать с их работы...

#51 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • 4 404 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 02:01

В ветке Интернет тоже возник спор на эту тему. Меня удивляет, когда люди начинают говорить, что, якобы, из-за изучения башкирского языка дети недополучают, недоусваивают и тд... Еще раздаются голоса, мол, нужно вообще обучать на английском... Ужас. Вот это манкуртизм! Летом я ездила в Швейцарию, где 4 гос. языка. Так вот, госслужащие, бюджетники вообще должны владеть всеми четырьмя языками! Поэтому еще в школе дети изучают все языки, если хотят делать карьеру!И среди этих языков нет английского, зато есть романшский, на котором говорит очень маленькая часть швейцарцев

#52 rtt

rtt

Мосафир

• Форум ағзаһы
  • Pip
  • 14 сообщений
  • Ырыуым:Ырыуһыҙмын

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 03:11

... 3) По автоматическому переводу
Наш форумчанин, Саган, вроде занимается задачей внедрения перевода с русского на башкирский и обратно в Google-переводчике. Там нужно создать список пар слов, например:
привет - салям;
имя - исем;
Нужно попросить Сагана дать свой комментарий в этой ветке.
...P.S Нашел хороший ресурс по башкирскому языку http://www.twirpx.com/files/languages/bashkir/

------------
Ҡот осҡос тәржемәләр эшләй башлағас миңә лә был сайтта регистрацияланырға тура тилде.
материнская плата - инәңдең платаһы, жесткий диск - тутырма, ҡаҙы һ.б тәржемәләр килеп сыға.

Google пререводчик тураһында аңлап етмәгәнһегеҙ. Ул эшләп китһен өсөн бик күп параллель текстар кәрәк. Тағы бер автомат переводчик бар уның осона сығып етә алманым, бик күп инглизсә документация уҡырға кәрәк.

Тағы ла бер рус-баш, баш-рус һүҙлек бар, 46 мең дән ашыу һүҙ бар Абби Лингво өсөн, тик бик күп хаталар булғас бер генә кешегә ебәрҙем.

Татарса компьютер терминдары тәржемәһе лә бар, уны ла ҡарап оҙаҡ уйланып ултырҙым, уны шулай уҡ Центр развития татарского языка тәржемә иткән шикелде

Сообщение изменено: GoldenLion (10 Октябрь 2011 - 03:38 )
правила квотирования соблюдайте

#53 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • 4 404 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 04:51

Ҡот осҡос тәржемәләр эшләй башлағас миңә лә был сайтта регистрацияланырға тура тилде.
материнская плата - инәңдең платаһы, жесткий диск - тутырма, ҡаҙы һ.б тәржемәләр килеп сыға.

Туғанҡай, форумда бөтөнләй туҙға яҙмаған тәржемәләр ҙә тәҡдим ителеүе мөмкин, шуның өсөн форум бит ул, ә рәсми сығанаҡ түгел. Ҡайһы саҡ тап бына дилетанттар көтөлмәгән асыш яһай ҙа ҡуя. Юрый ҙа яҙыуҙары мөмкин. Минеңсә, берәү тап шулай эшләне. Иң мөһиме, битараф ҡына булмайыҡ телебеҙгә!Кәрәкмәй тимәйек!Үҙебеҙгә кәрәкмәй икән, кемгә кәрәк беҙҙең телебеҙ?!
Ғөмүмән, донъя күләмендә теге йәки был милләттең мәҙәни-мәғрифәт кимәлен "үлсәүҙең" яҙылмаған критерийҙары бар. Шулар араһына милләттең һүҙ байлығы, энциклопедиялары һәм һүҙлектәре, белешмә баҫмалары һаны инә.

#54 rtt

rtt

Мосафир

• Форум ағзаһы
  • Pip
  • 14 сообщений
  • Ырыуым:Ырыуһыҙмын

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 06:18

Google trnslator-ҙа башҡорт теле булһын өсөн иң алда уның хәтерен тәржемә текстар менән тултырыға кәрәк. Ул ошо текстар ярҙамында башҡорт теленең моделен төҙөй (ялғауҙар, һүҙ тәртибе, килеш) һәм һүҙ запасын тултыра. Шунан ошо башҡорт теленең һүҙҙәрен инглиз һүҙҙәре менән берештерә (һүҙлек төҙөй). Был служба русса-башҡортса тип ҡарап тормай, бары дөйөм һүҙлекте инглиз теленә тәржемә итә (шуға инглиз теленән башҡортсаға тәржемәләр менән уның хәтерен тултырһаң яҡшыраҡ була). Бер тел парын тултырһаң ҡалғандарын инженерҙар йәки программалар эшләй, т.е. рус-баш булһа баш-инглиз, баш-япон паралары ла була. http://translate.google.com/toolkit/ тәржемәләр эшләнә һәм тейәлә. Тик текстарҙы һүҙмә-һүҙ тәржемә итергә кәрәк.

#55 idelvm

idelvm

Йөҙбаш

• Форум ағзаһы
  • PipPipPipPip
  • 169 сообщений
  • Ырыуым:Түңгәүер
  • Ораным:Ҡуңғырат!
  • Ҡошом:Һайыҫҡан
  • Ағасым:Ерек

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 06:47

Ругали и будем ругать НИИЯЛ

Вы слишком категоричны.
Положительные стороны той работы НИИЯЛ, ИМХО:
- в Finereader, башкирский язык с тех пор является одним из основных в этой программе, имеется словарь башкирского языка, + интерфейс;
- башкирская раскладка клавиатуры поcле этого появились и в Windows и в Linux (именно в том виде каким его сделал Арсенал);
- российские и международные разработчики шрифтов обратили внимание на существование башкирского языка в мире IT. Сейчас существуют масса башкирских шрифтов, как коммерческих, так и freeware;
- и главное, как писал выше, это создание IT - терминологии.

Может у кого сохранились эти диски и руководства, сделайте сканы и выложьте их где нибудь. Файлы .hlp тех программ тоже весьма ценны.
А Lexicon по моему зря забросили. Если бы сделали его freeware или opensource он был бы более популярным, чем Abiword или Openoffice. По крайней мере в экс-СССР.

Мирай апайға большой респект, очень правильная тема.

#56 elvira

elvira

Аҡһаҡал

• Форум ағзаһы
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 712 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 06:57

Эйтэм бит, кулыгыззан килhэ - бик якшы, каршы булыузан тугел. Бары тик бушка вакыт сарыф итеп, хэлегеззе ботормэсhегезме икэн тип шик белдерэм :) Башкортса укытыуга килгэндэ инде, теуэл фэндэрзе башкортса укытыуга каршымын, был турала бер нисэ тапкыр hуз сыкты, hэр сак фекеремде эйтэ килдем. ...Шуга мин фэндэрзе, бигерэк тэ теуэл фэндэрзе, донъяла ин куп аралашкан телдэ ойрэнеу яклы. Куп илдэрзэ топ фэндэрзе инглиз телендэ ойрэнэлэр, миненсэ был бик дорос.

В ветке Интернет тоже возник спор на эту тему. Меня удивляет, когда люди начинают говорить, что, якобы, из-за изучения башкирского языка дети недополучают, недоусваивают и тд... Еще раздаются голоса, мол, нужно вообще обучать на английском... Ужас. Вот это манкуртизм!

Я так поняла Вы меня имели ввиду. Апай, hез бит мосолман катыны, гонаhлы булыузан куркмайhыгызмы мине манкортлокта гэйеплэп? Вы же меня совсем не знаете, по делам надо судить о человеке, а не по тому, что Ваши мысли не совпали с моим. И похоже не поняли мои мысли, сколько я не пыталась Вам объяснить. Я работаю в системе образования, да к тому же там, где готовят программистов. Кому же, как не мне знать о положении нынешней системы образования? Я вовсе не говорила, что башкирский язык не надо изучать. Язык надо изучать! Более того, чтобы привить любовь к языку, к традициям, надо изучать историю, литературу, культуру, географию на родном языке в башкирских школах. Только я против того, чтобы основные предметы, такие как математика, русский язык и литература, физика, химия, информатика обучались на башкирском языке. По этим предметам многие вузы принимают результаты ЕГЭ. Ведь никто им не разрешит по этим предметам сдать экзамен на башкирском. Побольше наших детей должны поступить в вузы, наша задача - помочь им в этом. Помогать не означает быть снисходительным, надо требовать, чтобы они правильно научились сформировать свои мысли на русском языке, знали все термины, чтобы умели грамотно доказывать теоремы так, чтобы проверяющий эксперт правильно оценил работу. К сожалению, к нам очень мало поступают из числа башкир, особенно из башкирских деревень. И даже поступившие огорчают своим поведением, руки опускаются когда видишь наглых башкирских парней, требующих снисходительного отношения из-за того, что предмет они изучали на башкирском языке. Я очень требовательна к себе, никогда себе не позволю читать лекции по бумажке, ошибиться и говорить с акцентом. Термины произношу на оригинальном языке, будь это французский, немецкий или английский. Да, мне - молодому преподавателю пока не легко, тем более я читаю лекции по трем разным предметам. Я всегда говорю себе, что я - башкирка, я не должна позволить, чтобы другие народы думали, что мы -башкиры - отсталый народ. Поэтому также требовательна к остальным, особенно башкирам, потому что хочу, чтобы они стали достойными специалистами, профессионалами своего дела.

Да, может быть я резковато сказала, извините, но Вы просто вынудили меня. Вы изначально себя против меня настроили и никак не хотели слышать меня. Я за профессионализм и качество. Мне очень не нравится, когда люди, не являющиеся специалистами, начинают говорить как работать, что делать, обучают и предлагают свои труды.
На счет манкуртизма... Я если честно, от Вас именно не ждала такого... Манкуртом я не являюсь, уже потому, что стараюсь славить свой народ, везде, где бы я не была, рассказываю о своем народе, о его культуре. Меня знают прежде всего как башкирку и меня ценят как специалиста, и, не только в России. Я постоянно работаю над тем, чтобы остальные народы уважали башкир. Вот недавно я провела беседу с первым курсом о национальной политике, о том как Челябинская администрация пиарит Тевкелева - палача башкир. Не просто мне было, поверьте, там ведь их 90 человек и представители разных национальностей, башкир очень мало. Были те, кто кричал Салават тоже бандит. Тогда пришлось и о Салавате рассказать. Я ведь не историк, тяжело убедить, как я вижу даже башкир на форуме, но я постаралась. Вот весной еще повела студентов в Башдрамтеатр, на постановку "З.Валиди". Спасибо нашей форумчанке Танат, билеты сделала со скидкой. Всем очень понравилось, после постановки долго еще обсуждали вдохновленно, и теперь никто не смеет говорить, что Валиди-фашист. Я уже не буду перечислять сколько раз уже бесед провела с наставлениями студентам, кому помогала с задачами, сколько раз парни-башкиры, уже мои коллеги обращались ко мне по поводу своих диссертаций...

Сообщение изменено: GoldenLion (11 Октябрь 2011 - 12:43 )
добавил цитату из поста elvira

#57 GoldenLion

GoldenLion

Башҡорт ханы

• Модератор
  • 2 068 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 10:10

... Еще раздаются голоса, мол, нужно вообще обучать на английском... Ужас. Вот это манкуртизм!

Гүзәл Рамаҙановна, на мой взгляд, Вы слишком увлеклись раздачей ярлыков...

#58 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • 4 404 сообщений

Отправлено 10 Октябрь 2011 - 10:27

Во-первых, призывы обучать на английском, а не на родном звучат уже не только среди башкир, и даже не первый год! И Эльвира не первая, думаю, не последняя.Я имела ввиду вообще это явление, а не ее.

Ә бына вузға инә алмауҙары башҡортса уҡыуҙан түгел, ә уҡытыусыларҙың сифатһыҙ белем биреүенән. Фәнде яҡшы белгән бала акцент менән, хата менән һөйләһә лә, теманы белеүен күрһәтә ала.

#59 miraj

miraj

Аҡһаҡал

• kыҙ
  • 4 404 сообщений

Отправлено 11 Октябрь 2011 - 02:47

Бынан 10 йылдар самаһы элек компьютер тураһында шиғыр яҙғайным. Бына шунан өҙөк:

Һөнәрбаш
Миңәкомпьютер бүләк иттеләр. Ҡатырға ҡумталарҙың дәүенән тәүҙә телевизорға оҡшаған нәмә килеп сыҡты.Тик уның «тәҙрә»һе экран тип түгел, ә монитор тип атала икән. Шунда яҙып та, хаталарын төҙәтеп тә, һүрәт эшләп тә була, ти.
Ручка ала һалып, мониторға һыҙғыслап ҡарағайным, бер ни ҙә яҙылманы. Атайым быны күреп :
-Улай ярамай, компьютер таҙалыҡты ярата,хатта артыҡ туҙандан боҙолоуы ла мөмкин, -тип тыйҙы.
-Ҡыҙыҡ, ә уның эсенә яҙыу нисек инә һуң?
-Хәҙер күрерһең, сабыр ит.
Атайым компьютерҙы урынлаштырған арала яңы дуҫыма исем һайлай башланым. Бик башлы, тиҙәр үҙен. Үҙе башлы, үҙе һөнәрле. Әһә,таптым, Һөнәрбаш тип кенә йөрөтәсәкмен мин уны!

Һөнәрбаш

Өйөмә ашҡынам,
Ашығам-ашығам,
Иң яҡын дуҫҡайым -
Компьютер ҡаршына.
Ул шахмат уйнаһа
Гел еңә атайҙы,
Эшен тиҙ өлгөртә
Иҫәпсе апайҙың.
Әсәйҙе өйрәтә
Бәйләмгә, аш-һыуға,
Миңә лә дуҫ әҙер
Мәктәптән ҡайтыуға.
Һөнәрбаш дуҫымдың
Һөнәре, һо-о-о, һанһыҙ:
Нисәмә кешегә
Торошло ул яңғыҙ!

«Төрткө»

Атайым миңә бик серле итеп ҡараны ла:
-Сысҡандан ҡурҡаһыңмы? - тип һораны.
Ҡурҡып торорға әллә - беҙ егет кеше ләһә! Хәҙер бына диванға ғына ултырып алабыҙ ҙа.
Иң бәләкәй ҡумтанан атайым еҫле һабынға оҡшаған йоморсаҡ сығарҙы.
-Был«мышка». Аҡыллы сысҡан ул. Компьютерға уның аша ғына бойороҡ бирәһең, - тип аңлатты атайым.
«Мышка»тигәненең ҡойроғо оҙон, әммә күҙе юҡ. Һуҡыр сысҡан, йәғни, төрткө инде улай булғас. Ҡойроҡ яғындағы уйымдарына төрткөләп кенә Һөнәрбаштан ни теләһәң шуны эшләтеп тик ултыраһың икән.
Үҙенең бәләкәй генә шыма келәме лә бар. Унда ике бесәй балаһы төшөрөлгән. Шуларҙан ҡурҡып, йүгереп кенә тик йөрөр инде, меҫкен төрткө!

Ярҙамсы
-Төрткө, төрткө,
Һуҡыр сысҡан,
Ҡайҙа китеп бараһың?
- Һөнәрбашҡа!
-Һи-һи, һи-һи,
Һуҡыр сысҡан,
Һин ни эшкә ярайһың?
- Мин булғанда эш башҡа,
Бойорам Һөнәрбашҡа.
Ҡойроғом - уҫал ҡамсы,
Мин - кешегә ярҙамсы.

#60 Сафаргул

Сафаргул

Аҡһаҡал

• Форум ағзаһы
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 776 сообщений
  • Ырыуым:Юрматы
  • Ораным:Аҡтайлаҡ!
  • Ҡошом:Әтәлге
  • Ағасым:Өйәңке

Отправлено 11 Октябрь 2011 - 11:09

Golden Lion, зачем дискуссию о применение башкирского в процессе обучения переводить в личные разборки,в балагановское " А ты кто такой?". Что это даст конструктивного? Я, например, отчасти согласен, с Мирадж-апай,что вывод башкирского только на уровень гуманитарного и бытового применения, стремительно сокращает и без того слабые перспективы выживания нашего языка в будущем . Хоть Хамитов и говорил,что башкирский супермощный язык и в подпорках не нуждается, мы-то с вами понимаем,что это все риторика. Если башкирский нужен будет только чтобы с родителями поговорить, да "Урал-батыр" полистать, он все менее будет интересен для наших детей и потомков. Поэтому надо как-то вводить его и естественные, точные науки, информатику, другое дело,что процесс этот очень сложный, ввиду отсутствия должного уровня кадров, но пытаться-то надо.

Сообщение изменено: GoldenLion (11 Октябрь 2011 - 10:39 )
убрал причину взаимных обид

0 посетителей читают эту тему

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых

Башфорум на Башпортале
BaShFoRuM